Po pierwsze reklama usług adwokackich jest zakazana. Reklamy płatne Google (Ads, Adwords) są więc zabronione.
Po drugie, wydaje się że kancelaria radcy prawnego jest luźniej traktowana vide np. niewiążące stanowisko Komisji d/s wykonywania zawodu i etyki OIRP w Krakowie dot. korzystania przez radcę prawnego z usługi Google Adwords (obecnie Google Ads), które mówi “czysta informacja bez przymiotników typu najlepszy, nawet jako płatna reklama Ads, nie będzie naruszała reguł zawartych w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego” (link do pdfa ze stanowiskiem tutaj)
Wszystkim (adwokat i radca prawny) pozostają jeszcze wyniki “naturalne” – na które wpływa pozycjonowanie stron internetowych.
Generalnie tekstowa wyszukiwarka google udziela odpowiedzi na pytania np. szukamy prawnika w okolicy więc piszemy PRZYKŁADOWO: adwokat katowice, adwokat dąbrowa górnicza albo (+przymiotnik, uwaga jest to OCENA) “tani adwokat katowice” albo (lokalizacja zawężona) “radca prawny katowice ligota” albo tematycznie “adwokat rozwody katowice centrum”.
I dostajemy dwa rodzaje odpowiedzi (wyników tzw. SERP-y):
1/ linki sponsorowane, czyli płatne do Google (oznaczone napisem “reklama”)
2/ wyniki “naturalne, bezpłatne, organiczne”
Wolisz posłuchać ? 🎤 mamy podcast na Spreakerze ! (reklama w internecie, SEO itp. świetny do prasowania)
Czym są wyniki naturalne ? To sól i sedno googla. To lista stron internetowych z opisami, które wg wyszukiwarki zapewniają najlepszą odpowiedź na zadane pytanie.
Algorytmy wyznaczają te wyniki (i ich kolejność) w oparciu o atrakcyjność treści tych stron, ilość tej treści, liczbę i moc linkujących do niej domen oraz inne czynniki.
Przez lata te algorytmy się zmieniały (i zmieniają, Pingwin, Panda etc.) jednak trend jest jednoznaczny.
Coraz bardziej potrzeba treści (liter, zdjeć), dużo i odpowiedniej.
Więc firmy zakładają blogi i wypełniają je treścią.
Potem firmy pozycjonerskie (SEO) tę treść optymalizują poprzez adresy, meta tytuły, nagłówki, pogrubienia, frazy bliskoznaczne oraz działania poza stroną (offsite) np. linkowanie (link-building) itd.
Powstaje jednak pytanie: czy każdy może tworzyć dużo treści ??
Teoretycznie: każdy
Praktycznie: nie każdy.
Rozważmy dwa przykłady:
1/ Fryzjerzy – prawdopodobnie większość nie będzie chciała tworzyć np. 33 artykułów rocznie o nożyczkach, modzie, fryzurach* (unikalnych w sensie literalnym!). Są zajęci nożyczkami.
2/ Adwokaci, radcy prawni, zbiorowe kancelarie adwokackie – nie ma problemu. Praca adwokatów polega na pisaniu. Z tworzeniem tekstów na bloga poradzą sobie świetnie*
Wolisz oglądać ? (skrót)
Reklama adwokatów w internecie
Jesteś adwokatem, radcą prawnym lub reprezentujesz kancelarię prawną ? Skontaktuj się z nami. Pomożemy w skutecznej reklamie internetowej Twoich usług prawnych.
Z nami zyskasz nowych Klientów.
Tel. 501 469 329 lub wypełnij mini- formularz
Obsługujemy prawników z całej Polski, przede wszystkim z aglomeracji katowickiej, która składa się z takich miast jak np. Katowice, Sosnowiec, Gliwice czy Będzin. Potrafimy ich zrozumieć, ponieważ część naszej firmy … skończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim. Kodeksy prawne szybko zamieniliśmy jednak na podręczniki SEO/SEM oraz codzienną, ciekawą ! praktykę.
Dopiero zaczynasz i nie posiadasz ani strony internetowej ani domeny ? Doradzimy odpowiednią domenę (adres WWW) i wykonamy Twoją stronę na naszym szybkim serwerze dedykowanym lub innym, wskazanym przez Ciebie (tzw. hosting).
Marketing prawniczy – co oprócz pozycjonowania ?
Proponujemy prowadzenie profilu facebook’owego. Social media również mają naturalne zasięgi, zwłaszcza jeśli poruszają kwestie dotykające wielu osób np. prawo pracy, prawo spadkowe czy sprawdzanie umów cywilnoprawnych itp.
Podsumowując:
Google Ads Adwokat
Nie można się reklamować (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 2019 r., sygn. akt II DSI 65/19 WSD W.)
Google Ads Radca prawny
Tak, można się reklamować
(choć chciałoby się zażartować i powiedzieć – “ale skonsultuj to najpierw z prawnikiem!” Ponadto warto dodać, że Okręgowe Izby Radców Prawnych (OIRP) są dość samodzielne, więc Katowice i Kraków niekoniecznie muszą się zgadzać)
Na koniec “słowo” o wyszukiwarce google.
Ile google ma stron i podstron w swoim indexie ?
To setki miliardów. Strony powiązane z miastem Katowice, to mikroskopijny okruszek w tych zbiorach (danych).
Jak tam trafiły ?
Zostały zgłoszone przez twórców, agencje, roboty przeszukujące same na nie natrafiły (więcej tutaj) i tak dalej …
Czy Twoja strona ma znaczenie dla google ?
Nie.
Jeśli Ciebie zabraknie będą inni (w nadmiarze).
Czy z google się można dogadać ?
Nie. To zbiór schematów (czyt. algorytmów). One nie rozmawiają, tylko pracują.
Na czym polega pozycjonowanie ?
Na znajomości tych schematów.
Czy schematy się zmieniają ?
Tak. Są zmiany ogromne typu algorytm Pingwin z 2012, obcinający sztuczne linki (był to tzw. game changer, który zbankrutował wiele biznesów) ORAZ setki mikrozmian, co miesiąc.
Ile google zarabia na pozycjonowaniu ?
Zero.
A ile zarabia na systemie reklamowym Google Ads (dawne Adwords) ?
To ponad 80% jego przychodów. Ca 147 miliardów dolarów w 2020 roku (źródło: CNBC)
*teoretycznie możemy pisać teksty go za Ciebie, tylko po co ? Skoro sam zrobisz to lepiej
Masz pytania, uwagi ? Napisz do mnie (mini-formularz tutaj).