Dlaczego moja strona nie wyświetla się w Google ?? [czyli crawler i indexacja]

Aby strona była widoczna w wyszukiwarce google, crawler (czyli robot przeszukujący) musi najpierw trafić na jej adres.

Są dwie możliwości wskazania tego adresu:

1/ założenie konta Google Search Console i poproszenie o obejrzenie danej strony (podstrony). Jest to zawsze adres POJEDYŃCZY.

2/ umieszczenie linku do strony, na INNEJ zindeksowanej stronie. Taką stroną jest np. Twój profil Facebookowy.

Crawler odwiedza zatem stronę, a zbiór algorytmów podejmuje decyzję czy tę pojedyńczą stronę ZINDEXOWAĆ

(i jaką nadać jej wstępną wartość).

Zindexować to innaczej zapisać w gigantycznej bazie danych Google. Z niej pobierane są odpowiedzi na ludzkie pytania (wynik wyszukiwania = lista odpowiednich stron z opisami).

Czy możliwe jest częściowe zindexowanie witryny ?

Tak. Są witryny, które mają np. 50% zindexowanych podstron.

Czy możliwe jest częściowe zindexowanie konkretnej podstrony ?? (np. połowa tekstu)

Tak.

Twórcy google i innych wyszukiwarek mają świadomość, że większość internetu to strony / podstrony o zduplikowanej lub śmieciowej zawartości. Dlatego nie indexują wszystkiego.

„Rzecznik techniczny” Google, John Mueller (formalnie Senior Webmaster Trends Analyst) mówi wprost, że celem wyszukiwarki nie jest zindeksowanie wszystkich podstron w internecie, ponieważ jest to zasób gigantyczny i stale rosnący.

„Rzeczniczka” konkurencyjnej wyszukiwarki BING –  Christi Olson, dodaje że bezładne crawlowanie (czyli przeczesywanie) internetu w poszukiwaniu nowych stron/podstron to marnotrawienie energii.

Ich stanowiska sugerują, że być może POPROSZENIE o crawlowanie/ zindeksowanie strony/podstrony będzie możliwe w przyszłości jedynie sposobem „na żądanie”.

Oczywiście prośba może być rozpatrzona pozytywnie lub negatywnie, przez algorytmy.

Jak crawler przechodzi z jednej podstrony do drugiej (w ramach tej samej witryny) ??  Wykonuje to dzięki Twojemu systemowi linków wewnętrznych np. poprzez MENU strony.

Przykładowo przechodzi z strony 'Home’ na podstronę 'Oferta1′ lub 'Oferta2′.

Na koniec:

  • Od marca 2021 robot google przeszukuje, indexuje i rankinguje Twoją stronę WYŁĄCZNIE w wersji mobilnej. To znaczy (w uproszczeniu) że widzi ją tak, jak Ty na komórce.
  • Komenda site:Twojadresstrony.pl nie pokazuje wszystkich zindexowanych przez Googlebota podstron Twojej witryny. Pokazuje próbkę. Kolejność tych podstron jest zmienna i przypadkowa. Ta lista nie pokazuje też ich siły.  Pełną listę zindexowanych podstron można obejrzeć (wraz z ew. błędami) jedynie w Google Search Console.
  • Czy sitemapa załatwia problem zindexowania wszystkich podstron. Nie (ale jest wartościowa).
  • Crawler, przeczesując internet zużywa energię. Chciałby zużywać jak NAJMNIEJ. Zatem takie pojęcia jak czas odpowiedzi Twojego serwera oraz LCP (Largest Contentful Paint), czyli największy element strony zaczynają mieć duże znaczenie (zwykle jest to foto główne – na górze danej podstrony tzw. Above the fold).

Jak zmierzyć szybkość strony (i poznać inne parametry) ? Są dwie szkoły:

1/ Co ważne dla google ? Jego własny test wykonywany z zagranicy https://pagespeed.web.dev/

2/ Co ważne dla normalnego człowieka ? Tu polecam uwadze: test robiony z Polski https://www.supermonitoring.pl/p/szybkosc-strony oraz dowolny test z zagranicy np. Pingdom / GTmetrix/ lub https://www.webpagetest.org/

Istotne, aby dostrzegać walory WIĘCEJ niż jednego testu/narzędzia.

 

christi olson about web search

 

5 1 vote
Article Rating
tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nakierowany na minimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Masz pytanie lub problem dotyczący reklamy internetowej ? Opisz go tutaj ! (mini-formularz) Opublikujemy o nim artykuł i powiadomimy Cię ...
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments