Reklama w google. Czym się różni Pozycjonowanie od Ads ? (dawne Adwords)

Miałem dziś (10 czerwca roku 2021) rozmowę telefoniczną z Klientem.
Rozmowa ta sprawiła, że postanowiłem ponownie – po 10 latach – opisać różnicę między:

1/ reklamą płatną Google Ads
a
2/ pozycjonowaniem „naturalnym”

Kiedy wpisujemy do wyszukiwarki jakieś zapytanie, na przykład frazę 'strony www katowice’ czy 'okna katowice’ to uzyskujemy listę Z WYNIKAMI, czyli linkami. Liczy się tylko 1-sza strona wyników (przy okazji, dowcip na samym dole artykułu*)

Te wyniki dzielimy na 2 typy: linki płatne i „naturalne”.

1/ Linki płatne (inne nazwy to: Google Ads, linki sponsorowane, PPC, dawne Adwords Katowice), gdzie reklamodawca płaci za każde kliknięcie w jego reklamę. Widać przy nich mały napis 'Reklama’.

reklama okna katowice

2/ Linki „naturalne” (inne nazwy: SEO, pozycjonowanie) czyli teoretycznie bezpłatne. Wg wyszukiwarki zapewniają najlepsze dopasowanie do zapytania (a ściślej wg algorytmów, które się ciągle zmieniają)

wyniki naturalne dla okna katowice w google

Za linki płatne Google dostaje pieniądze.

Za linki „naturalne” Google nic nie dostaje. Całość pieniędzy reklamodawcy trafia do specjalisty SEO, lub agencji SEO.

BTW: Czym są wyniki z Map Google ? To też linki „naturalne”. Ale z gwiazdkami i ocenami.

Jakie są różnice (kolejne) między tymi 2 typami REKLAMY ??

a) Szybkość

Jeśli dziś zdecydujemy się być np. na 5, wybranych frazach na pierwszej stronie google, to przy reklamie  Google Ads, jest to możliwe nawet dziś.

To samo, czyli „dojście” na pierwszą stronę google, w pozycjonowaniu naturalnym może zająć np. 2-3 miesiące.

b) Ilość

Pozycjonowanie naturalne, żeby nie wyglądało podejrzanie (a strona dostała bana), musi być limitowane. To znaczy możemy opracować 5 silnych fraz, a nie 100. W Google Ads tego limitu nie ma. Od jutra mogę wyświetlać linki sponsorowane Twojej firmy np. na 200 frazach.

c) JAK płacisz ?

W Google Ads podpinamy kartę kredytową: naszą-firmową lub Klienta (wirtualny portfel). Następnie definiujemy kampanię i limity pieniężne – dzienne i/lub miesięczne (czyli definiujemy „wydaj, nie więcej niż„).
Wreszcie płacimy za KAŻDE kliknięcie (Pay Per Click), ustaloną wcześniej stawkę.

Natomiast w „pozycjonowaniu naturalnym” płacisz zryczałtowaną, miesięczną stawkę za jedną frazę (niezależnie od tego czy ktoś Cię kliknął 10 czy 1000 razy). 

Istnieje też kolejna, ważna różnica.

Jeśli dziś zabraknie Ci budżetu na Google Ads (np. poprzez limit dzienny lub miesięczny), to nikt nie zobaczy Twojej reklamy.

Natomiast w pozycjonowaniu mamy „poślizg„. Dobrze opracowane pozycje, bez kolejnych opłaconych działań, najpewniej pociągną jeszcze 1-3 miesiące „siłą pędu”. Zanim konkurencja wdrapie się po plecach.

I teraz kluczowe pytanie, które zadał mi ów Klient -> JAK ZACZĄĆ SIĘ REKLAMOWAĆ W GOOGLE ??

Zawsze od TESTOWEJ KAMPANII ADWORDS np. za tysiąc złotych.

Po zestawieniu kilkudziesięciu, lub kilkuset fraz i uruchomieniu rzeczywistej reklamy (a nie gdybaniu, jakie frazy wybrać), będziemy widzieć: co jest klikane, co nie. Z czego internauci zostają na stronie dłużej, a z czego „uciekają” po kilkunastu sekundach. Kiedy wypełniają formularze itd.

Po zakończeniu takiej testowej kampanii, możemy ją omówić i wspólnie zdecydować, co dalej.

Na koniec, po co to wszystko ?

W reklamie chodzi o pozyskiwanie Klientów dla Twojej firmy / Ciebie.

Żeby to zapewnić, musimy najpierw zorganizować (a ściślej „kupić”) ruch na Twoją stronę (to tzw. góra lejka sprzedażowego). Ten ruch musi być wartościowy tzn. ludzie zainteresowani Twoim typem usługi lub produktu.

Ten ruch możemy pozyskiwać z różnych mediów: Facebooka, Googla, Sieci Partnerskich itd.

Na górę lejka sprzedażowego (czyli „skupienie” wartościowego ruchu) mamy ogromny wpływ – jako agencje i  specjaliści. Natomiast dół lejka to Twoja praca i zasługa: czy i co konkretnie sprzedasz, na jakich warunkach, kiedy etc.

Istotne PS.

Zależało mi, aby ten tekst=przekaz był jasny! Pomijam więc kwestie: „długiego ogona”, rotacji reklam, wieku domeny (czyli stara / nowa strona), ilości konkurencji, Merchant center, remarketingu, GDN itp. Nie opisuję również złożoności tworzenia kampanii Google Ads.
Czy można wypozycjonować wszystko ? Nie – za duża konkurencja.
Jakie są stawki za frazy ? Bardzo różne, to zależy od sektora, konkurencji.
Ale jeśli Google Ads jest drogie -> to pozycjonowanie również. Np. fraza XY – jeśli jedno kliknięcie kosztuje w licytacji 10 zł, to cena pozycjonowania „naturalnego”, może wynosić kilkaset złotych, lub nawet czterocyfrowe kwoty (za tę pojedyńczą frazę / miesięcznie). Na szczęście fraz jest masę, wyników licytacji również, nawet kilkunasto / dziesięcio / groszowych.
Klienci czasem pytają „Pozycjonowanie jak to robić ?” Chodzi o regularne działania on-site np. tworzenie treści i off-site np. linkowanie z zewnątrz.

*Dowcip kryminalny:

Jak ukryć zwłoki ??

Najlepiej ukryć je na dalszych stronach wyników wyszukiwania google.

 

0 0 votes
Article Rating
tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nakierowany na minimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Masz pytanie lub problem dotyczący reklamy internetowej ? Opisz go tutaj ! (mini-formularz) Opublikujemy o nim artykuł i powiadomimy Cię ...
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

dzięki za artykuł, dodałbym, że Google żyje z reklam więc nie pasuje mu do końca pozycjonowanie,