Kuśnierz Katowice (albo fryzjer) – reklama w google. Czyli dla kogo pozycjonowanie, dla kogo Adwordsy (adsy) ?

Generalnie wyszukiwarka google udziela odpowiedzi na pytania np. szukamy kuśnierza w okolicy więc piszemy „kuśnierz katowice

Są dwa rodzaje odpowiedzi (wyników):

1/ wyniki „naturalne, bezpłatne”

2/ linki sponsorowane, czyli płatne do Google (oznaczone napisem „reklama”)

Czym są wyniki naturalne ? Sedno googla. To lista stron internetowych z opisami, które wg wyszukiwarki zapewniają najlepszą odpowiedź na zadane pytanie.

Algorytmy wyznaczają te wyniki (i ich kolejność) w oparciu o atrakcyjność treści tych stron, jej ilość, liczbę i moc linkujących do niej domen oraz inne czynniki.

Przez lata te algorytmy się zmieniały (i zmieniają, Pingwin, Panda etc.) jednak trend jest jednoznaczny.

Coraz bardziej potrzeba treści (liter), dużo i odpowiedniej.

Więc firmy zakładają blogi i wypełniają je treścią.

Potem firmy pozycjonerskie (SEO) tę treść optymalizują poprzez adresy, meta tytuły, nagłówki, pogrubienia, frazy bliskoznaczne oraz działania poza stroną np. linkowanie (link-building) itd.

Powstaje jednak pytanie: czy każdy może tworzyć dużo treści ??

Teoretycznie: każdy

Praktycznie: nie każdy.

Na przykład większość fryzjerów nie będzie chciało tworzyć np. 33 artykułów rocznie o nożyczkach, modzie, fryzurach* (unikalnych w sensie literalnym!).

Zwłaszcza, że to jedynie część pracy. Drugą część musi wykonać – za pieniądze – firma pozycjonerska.

Jest i dobra wiadomość. Jeśli masz małą konkurencję, może uda się Ciebie spozycjonować bez lepszej treści (na ugorze, biedzie, tudzież pustyni wyników).

Doprecyzowanie, mała konkurencja oznacza MAŁO konkurentów (np. kuśnierz), ALBO MAŁO działań konkurentów (bywa, że ich SEO jest zerowe).

JEDNAK co począć z firmami, które chcą być widoczne na pierwszej stronie google, a mają średnią lub dużą konkurencję i nie chcą (mogą/umieją) tworzyć treści ? (np. fryzjer)

Zostają im linki sponsorowane, dla których treść strony jest mniej ważna.

Linki płatne są płacone głównie do Google Ltd, a za pozycjonowanie pieniądze dostaje wyłącznie firma SEO i podwykonawcy.

JEDNAK, jeśli na 1-szej stronie google jest 3-5 miejsc na reklamę, a fryzjerów do reklamy 20, co wtedy ?

Google podsuwa rotację, czyli raz będę widoczny ja, raz konkurencja. Także w zależności od geolokalizacji (np. dzielnica Katowic), ograniczenia dziennego budżetu konkurencji itp.

Ale Google Ads (dawne Adwords, czyli reklama płatna) to licytacja, czyli przede wszystkim STAWKA za pojedyńcze klinięcie (PPC).

A jeśli stawki za kliknięcia w linki, będą na tyle wysokie, a konkurencja na tyle duża, że w ogóle mnie nie będzie widać ??

Odpowiedź kolejna to … Facebook.

Czyli wyświetlanie się „bez zapytania”, na siłę (przy okazji świetny, krótki poradnik na reklamy produktów od Tomasz Brusik „rysuje fejsbuki”)

Czy w google, też można wyświetlać banery ??

TAK (istnieje Google Display Network) ale z uwagi na blokady np. Adblock i gorszą personalizację, Facebook** na tym polu wygrywa zdecydowanie.

 

*teksty można podzlecać, ale 1/ to kosztuje 2/ jest masę firm specjalistycznych, technicznych, prawniczych które wyłącznie SAME mogą coś dobrze napisać

**wymagający logowania, zatwierdzenia regulaminu, dobrze spersonalizowany

tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nakierowany na minimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Masz pytanie lub problem dotyczący reklamy internetowej ? Opisz go tutaj ! (mini-formularz) Opublikujemy o nim artykuł i powiadomimy Cię ...