Dlaczego to jest rozmazane ?? czyli kompresja zdjęć – Facebook i Messenger

messenger kompresuje zdjecia

W ostatnim czasie spotkało mnie wiele zapytań, prywatno-biznesowych dot. powyższego problemu.

Wyjaśniam.

Po pierwsze: Facebook i Messenger to dwa różne programy.

Po drugie:  Zdjęcie na telefonie ma w oryginale 3 – 10 MB wielkości. To jest potrzebne do dobrej jakości wydruku albo prezentacji na rzutniku. Do małego ekranu komórki, nie.

Gdyby Facebook (właściciel Messengera) zezwalał na publikację oryginalnych zdjęć, płaciłby wyższe kwoty za serwery, które to przechowują.

Pamięć kosztuje, dystrybucja treści również. Każde obejrzenie to po prostu download, czyli załadowanie go z sieci. Za ruch wychodzący FB również płaci.

Problem dotyczy zwłaszcza Messengera, czyli rozmów prywatnych, na których 10 zdjęć wysłanych do 10 osób (takich samych)
to … 100 zdjęć.

Facebook i Messenger kompresuje więc zdjęcia (tworzy nowy plik)*

Messenger robi to radykalnie np. ze zdjęcia 3000 na 4000 pixeli, tworzy plik 300 na 400 pixeli (czyli 10 razy mniejszy i uproszczony pikselowo).

Im więcej wielkich zdjęć wrzucamy, tym mocniej je kompresuje.

Jak z tego wybrnąć ?

1/ Ładować mniejsze zdjęcia tj. takie gdzie dłuższy bok ma max. 2048 pixeli. Messenger dalej je pomniejszy*, ale algorytm się „mniej dławi” i skutek będzie lepszy

2/ ALBO uruchomić tryb „zdjęcia HD” na zwykłym Facebooku, tam regularnie tworzyć galerię i udostępniać je wybranym osobom (od jeden do x) czyli zrezygnować z przesyłania zdjęć via Messenger.

 

*pomniejsza to uproszczenie. FB po prostu tworzy nowy plik na bazie oryginału. Robi to algorytm/procesor, który zjada energię elektryczną. Ten plik – de facto „nowe” foto, zajmuje na ogół kilkanaście razy mniej miejsca na serwerze – za którego utrzymanie i łącza dostępowe FB płaci.

 

5 1 vote
Article Rating
Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nakierowany na minimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Pytania lub uwagi ? Napisz na do mnie lub dzwoń - 501469329
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Oczywiście kompresja zdjęć jest niezwykle istotna gdyż cały czas dążymy do tego aby czas wczytywania był jak najkrótszy. Zresztą ja się wcale temu nie dziwię, gdyż sam zaczynam się denerwować jak czekam dość długo na wczytanie danej strony.