Dlaczego to jest rozmazane ?? czyli kompresja zdjęć na Facebooku i Messenger

W ostatnim czasie spotkało mnie wiele zapytań, prywatno-biznesowych pt. „dlaczego zdjęcia na fejsbuku, a ściślej przesyłane fejsbukiem lub messendżerem są nieostre, niewyraźne” ?

Wyjaśniam.

Po pierwsze: Facebook i Messenger to dwa różne programy.

Po drugie:  Zdjęcie na telefonie ma w oryginale 3 – 10 MB wielkości. To jest potrzebne do dobrej jakości wydruku albo prezentacji na rzutniku. Do małego ekranu komórki, nie.

Gdyby Facebook (właściciel Messengera) zezwalał na publikację oryginalnych zdjęć, płaciłby wyższe kwoty za serwery, które to przechowują.

Pamięć kosztuje, dystrybucja treści również. Każde obejrzenie to po prostu download, czyli załadowanie go z sieci. Za ruch wychodzący FB również płaci.

Problem dotyczy zwłaszcza Messengera, czyli rozmów prywatnych, na których 10 zdjęć wysłanych do 10 osób (takich samych)
to … 100 zdjęć.

Facebook i Messenger kompresuje więc zdjęcia (tworzy nowy plik)*

fejsbuk zdjęcia messenger kompresuje zdjecia

Messenger robi to radykalnie np. ze zdjęcia 3000 na 4000 pixeli, tworzy plik 300 na 400 pixeli (czyli 10 razy mniejszy i uproszczony pikselowo).

Im więcej wielkich zdjęć wrzucamy, tym mocniej je kompresuje.

Jak z tego wybrnąć ? czyli zdjęcia Messenger

1/ ROBIĆ (i ładować) mniejsze zdjęcia tj. takie gdzie dłuższy bok ma max. 2048 pixeli. Messenger dalej je pomniejszy*, ale algorytm się „mniej dławi” i skutek będzie lepszy.

Na każdej „komórce”, w ustawieniach foto, można zmniejszyć rozdzielczość aparatu (czyli wielkość PX dla nowych zdjęć).  Foto tej wielkości (np. 2000 pixeli) W DALSZYM CIĄGU nadają się do małego wydruku np. tradycyjna odbitka papierowa – 15 na 10cm.

ALBO

2/ uruchomić tryb „zdjęcia HD” na zwykłym Facebooku, tam regularnie tworzyć galerię i udostępniać je wybranym osobom (od jeden do x) czyli zrezygnować z przesyłania zdjęć via Messenger.

Pewnie nasuwa się Tobie pytanie, skoro messenger kompresuje i MMS-y kompresują, dlaczego nie mmsować ?

Otóż zdjęcia wysłane MMS-em przechowuje Twój telefon. Większość telefonów ma małą pamięć. Natomiast zdjęcia z messengera przechowywane są w chmurze „Facebooka” (obecnie występujący pod nazwą META).

*pomniejsza to uproszczenie. Fejsbuk po prostu tworzy nowy plik na bazie oryginału. Robi to algorytm/procesor, który zjada energię elektryczną. Ten plik – de facto „nowe” foto, zajmuje na ogół kilkanaście razy mniej miejsca na serwerze – za którego utrzymanie i łącza dostępowe FB płaci.

A czy ciekawi Cię, dlaczego Facebook ciągle wysyła Ci różne powiadomienia ? przeczytaj Ty kontra Facebook ! czyli (za)krótka smycz …

Interesuje Cię reklama na Facebooku ?

5 1 głos
Article Rating
tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nastawiony na mimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Masz pytania, uwagi ? Napisz do mnie (mini-formularz tutaj).
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Oczywiście kompresja zdjęć jest niezwykle istotna gdyż cały czas dążymy do tego aby czas wczytywania był jak najkrótszy. Zresztą ja się wcale temu nie dziwię, gdyż sam zaczynam się denerwować jak czekam dość długo na wczytanie danej strony.