Klient szczególny czy masowy ? Skuteczna reklama na Linkedin Ads i Facebook [PORÓWNANIE]

Facebook i Linkedin to sieci społecznościowe.

Ten drugi ma charakter biznesowy, ale z reklamowego punktu widzenia, największa różnica między nimi to precyzja targetowania użytkowników (czyli wybierania osób, którym się chcemy wyświetlić).

Facebook wymaga wyświetlania reklam do większej ilości użytkowników np. 5, 10, 100 tysięcy (i definiujemy sobie parametry typu: wiek+lubi ekologie, lub interesuje się oknami).

W Linkedin Ads możliwe jest targetowanie od 300 użytkowników i parametry niedostępne na Facebooku (np. osoby na kierowniczych stanowiskach, pracujące w firmach „ekologicznych”).

Czyli reklama Linkedin Ads jest bardziej precyzyjna, umożliwia targetowanie mniejszych ilości oraz … jest dużo droższa niż Facebook Ads.

Przy okazji warto zauważyć, że internet i sieci społecznościowe model wyświetlania reklam, opracowały w odpowiedzi na  „20 minutowe bloki reklamowe” w telewizji. Blok łatwo pominąć np. idąc robić kolację. Pojedyńcze, nieregularne reklamy – trudno.

Czy jest możliwa sytuacja, że ktoś chce wydać 1000 zł, żeby jednorazowo dotrzeć do 300 osób a … dotrze do 150 ?? (i wyda mniej)

TAK

Na małych liczbach, może się zdarzyć, że na przykład [A] połowa grupy docelowej przez okres trwania kampanii nie zaloguje się na Linkedin, lub [B] zaloguje, lecz za krótko będzie go przewijać, aby zobaczyć wszystkich reklamodawców.

Reklama na Linkedin – jak zacząć ?

  1. Należy założyć „stronę firmową” (company’s page). To co innego niż profil osobisty. https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/10458/tworzenie-strony-linkedin?lang=pl
  2. założyć konto reklamowe https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a420254/tworzenie-konta-reklamowego?lang=pl
  3. utworzyć reklamę

Dlaczego my, marketingowcy aż tyle pochylamy się nad sieciami społecznościowymi ??

  1. Bo wymagają logowania. Logowanie wymaga akceptacji regulaminu. A regulamin zabrania systemowej blokady reklam. To ma spore znaczenie, ponieważ połowa Polaków używa Adblocka czyli programu do blokowania reklam graficznych (tzw. banerów).
  2. Oraz jest targetowanie 🙂

 

tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nastawiony na mimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Masz pytania, uwagi ? Napisz do mnie (mini-formularz tutaj).