1. Bitcoin (BTC) – co to jest ? to pieniądz wirtualny (kryptowaluta). Każdy 1 BTC to po prostu unikalny zbiór linijek kodu.
 2. Ile ma rynku kryptowalut ? Bitocoin powstał jako pierwsza kryptowaluta. Aktualnie również jest liderem – 40% globalnego rynku.
 3. Czy można zarobić na bitcoinie ? Można dużo zarobić i dużo stracić. Jak każda młoda waluta podlega ogromnym wahaniom.
 4. Jak to się ma do normalnej waluty np. dolara ? Dolar amerykański posiadał pokrycie w złocie do 1971 r. Obecnie jego wartość opiera się  „zainteresowaniu” ludzi, ale ponadto: 1/ respekcie do emitenta tj. banku centralnego USA i sił, które za nim stoją ORAZ 2/ długiej historii.
 5. Bitcoin nie ma emitenta, to znaczy nie stoi za nim jakiś jeden kraj, lub jedna organizacja która go „drukuje, tworzy” i może ewentualnie „dodrukować, dotworzyć” (jak rząd polski obecnie drukujący na potęgę banknoty złotówkowe). Przez to Bitcoin jest odporny na inflację.
 6. Bitcoinów jest skończona ilość – 21 milionów. Nigdy nie będzie więcej, kopacze wydobyli już 90% czyli circa 19 milionów BTC.
 7. Z czego się bierze wartość 1 bitcoina ? Z zainteresowania ludzi oraz tego, że z każdym rokiem coraz trudniej „wykopać” bitcoina. Wymaga to mnóstwa energii elektrycznej. Co do zainteresowania, jeśli np. szejk arabski za 100 bitcoinów da 10 milionów dolarów, to wartość BTC rośnie 🙂 27 stycznia 2022 – kurs na dziś, ca 150 tys. zł za 1BTC
 8. Jak nabyć bitcoina ? „wykopać” lub kupić od jakiegoś posiadacza.
 9. Kto i skąd wydobywa bitcoiny ? Zwykli ludzie wpięci do internetu /  (mówi prof. Stanisław Drożdż, fizyk)

  Bitcoin opiera się na technologi blockchain (łańcuch bloków). Trzeba wyłapać krążące w sieci oferty, połączyć w blok i przyłączyć do istniejących już bloków. To odbywa się trochę „na chybił trafił”. Trzeba angażować duże moce obliczeniowe komputerów i tym samym energię. Za skuteczne dołączenie do bloku „górnicy” dostają zapłatę w postaci satoshi (grosz bitcoinowy) z tym, że zapłata jest coraz niższa, coraz trudniej kopać (skończona ilość bitcoinów).

 10. Jak kupić bitcoina ? Każdy z posiadaczy może przenieść własność tej CYFROWEJ monety poprzez dopisanie do kodu, na jego końcu A) swojego klucza prywatnego. Znów zbiór znaków, ale krótszy (To de facto „hasło” unikalne, należące do 1 użytkownika) oraz B) klucza publicznego następnego właściciela (znów ciąg znaków).
 11. Skąd znamy klucz publiczny kogoś ?  z giełdy bitcoinów np. Binance. To jakby „numer rachunku”  
 12. Skąd znamy swój klucz prywatny ? z giełdy bitcoinów, na której musimy się wpierw zarejestrować  
 13. Podsumowując, nie ma internetu, nie ma bitcoina.
 14. Nie ma giełd bitcoina (np. przez ich delegalizację, lub delegalizację jego samego), to też nie ma bitcoina .
 15. Każda transakcja Bitcoin ujawnia następujące informacje:
  • Ile bitcoinów jest w posiadaniu aktywnego adresu
  • Który adres wysłał i odebrał bitcoiny
  • Kiedy transakcja miała miejsce
 16. Obie te osoby są anonimowe (ale nie 100%) i ponadgraniczne. W parę sekund ktoś z Katowic może to sprzedać np. Japończykowi z Tokio.
 17. Jest to transakcja peer to peer (P2P) czyli z komputera Sprzedającego na komputer Kupującego, bez klasycznego pośrednika typu bank.
 18. We wstępnych założeniach, każdy miał mieć możliwość ich generowania bitcoina na swoich urządzeniach. Ponieważ pula monet, które mogą zostać w taki sposób wygenerowane (wykopane) jest ograniczona i zamknięta, to z każdym kolejnym BTC trafiającym do obiegu wydłuża się czas i poziom trudności wykopania kolejnej wirtualnej monety. Kopacze wydobyli już 90% „wirtualnych monet”.
 19. Na koniec ciekawostka: 22 maja 2010 r. zapisał się w historii kryptowalut. W tym dniu programista Laszlo Haneycz wykorzystał bitcoina w celach konsumpcyjnych. Za 2 pizze w restauracji Papa John’s Pizza w Jacksonville na Florydzie zapłacił 10 tys. BTC, co wtedy stanowiło równowartość ok. 30 dolarów.