Marketing wirusowy jest specyficznym rodzajem działań marketingowych. Polega on na stworzeniu sytuacji, w której odbiorcy reklamy sami rozprzestrzeniają między sobą informacje o produkcie. Mówiąc prościej: to użytkownicy internetu samodzielnie zajmują się przekazem reklamowym.

Spośród wielu zalet marketingu wirusowego, największą jest zdobycie u odbiorców wyższego zaufania do marki lub produktu. Ludzie z zasady większym zaufaniem darzą ludzi, niż firmy. W przypadku virali podmiotem polecającym i reklamującym są bliscy – znajomi lub przyjaciele.


Przygotowanie virali jest relatywnie tanie w porównaniu do tradycyjnych form reklamy. Rozprzestrzeniają się one praktycznie za darmo, zainteresowani internauci przekazują je dalej. Wirusy cechują się bardzo długą żywotnością w sieci – w przypadku dobrego pomysłu i odpowiedniego sloganu mogą znajdować się w obiegu przez bardzo długi czas.

Pete Brown, właściciel serwisu Boreme.com, który zajmuje się archiwizowaniem gadżetów wirusowych, powiedział: W wielu przypadkach reklama dociera do grupy docelowej, ponieważ została przesłana w dobrej wierze przez znajomego jako forma rozrywki. Internauta sam decyduje o tym, czy chce obejrzeć reklamę - otwiera się na przekaz, oczekując zabawy, zamiast przeklinać kolejną przerwę reklamową wcinającą się w treść ulubionego filmu lub serialu.

Należy pamiętać, że naszym głównym celem jest wypromowanie jakiejś marki lub produktu, a nie zabawianie społeczeństwa. Informacje reklamodawcy muszą być idealnie wkompo- wane w treść materiału wirusowego.

Studio72 wie jak przeprowadzić efektywną kampanię wirusową. Potrafimy dotrzeć do określonego targetu używając nowatorskich i zaskakujących pomysłów.

8 lat doświadczenia i wiedza o rynku internetowym sprawia, że jesteśmy skuteczni.


Na dzień dzisiejszy najpopularniejszą formą wirusów są materiały video oraz gry i programy stworzone w oparciu o technologię Flash. Jednak doskonałe wirusy nie kończą swojej egzystencji w internecie. Przedostają się do innych mediów, takich jak radio czy prasa. Sprawiają, że ludzie o nich rozmawiają, przywołują je, wykorzystują zawarte w nich slogany w codziennym języku. Jest to czynnik, który sprawia, że we właściwych rękach marketing wirusowy staje się potężnym narzędziem.