WCAG to Web Content Accessibility Guidelines, czyli wytyczne, jak uczynić stronę internetową dostępną dla maksymalnej ilości ludzi.
Standard WCAG 2.1 zajmuje się osobami niedowidzącymi i mniej sprawnymi.
Chcesz sprawdzić czy Twoja strona internetowa spełnia standard WCAG 2.1 ?
To odłóż myszkę na bok i używaj wyłącznie klawiatury. Wciskając przycisk tabulatora (Tab <- ->) sprawdź czy zauważasz, który element strony (np. logo czy menu) jest aktualnie aktywny i czy z pomocą samej klawiatury umiesz poruszać się po danej stronie internetowej. To na początek, czytaj dalej.
Jesteś podmiotem publicznym ? Strona WCAG 2.1 to Twój obowiązek
Ustawa o dostępności cyfrowej (która weszła w życie 23 maja 2019) wskazuje WCAG 2.1 jako minimalny standard dostępności cyfrowej. Chodzi o strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych np. urzędów miast czy instytucji typu szpital miejski, teatr, biblioteka, MOPS. Strona zgodna z WCAG 2.1 to Twój obowiązek.
Czy jest to warte „pochylenia się” podmiotów niepublicznych ?
Czyli np. prywatna klinika, lub sklep internetowy. Jest nieobowiązkowe jak ta strona, ale do przemyślenia.
Przykładowo instytucje rządowe np. PARP rekomendują beneficjentom swoich programów spełnianie wymagań WCAG 2.1.
Warto też, zauważyć że strony WCAG 2.1 odpowiadają na starzenie się społeczeństwa. Jeśli Ty masz kłopot, z wcelowaniem w jakiś link na stronie, kontrastem, lub odczytaniem małych literek, to co mają powiedzieć seniorzy 70-75 lat ?
Strony dla niedowidzących i słabowidzących
Aktualizacja (istniejącego od 2008 roku) standardu WCAG 2.0 została przygotowana z myślą o 3 grupach użytkowników:
- osoby słabowidzące*
- osoby z problemami poznawczymi
- użytkownicy urządzeń mobilnych
Dzięki temu poprawiamy sytuację zwłaszcza osób niedowidzących. Standard WCAG 2.1 uwzględnia również nowe technologie asystujące i nowoczesne sposoby na interakcję użytkownika z urządzeniem i interfejsem (np. głos).
*Według WHO słabowidzącą jest osoba z ostrością wzroku równą lub większą niż 3/60 (0,05) a mniejszą niż 6/18 (0,3) (pełna ostrość wzroku odpowiada wartości 1,0) lub o polu widzenia ograniczonym do obszaru 20 stopni (podczas gdy pełne pole widzenia wynosi około 180 stopni). Konkretnym przykładem są seniorzy z zaćmą lub jaskrą.
Przykłady słabego widzenia strony internetowej
Generalnie WCAG 2.1 opiera się na 4 zasadach:
- postrzegalność,
- funkcjonalność,
- zrozumiałość,
- solidność
Zasady te zmuszają do myślenia o różnych użytkownikach, którzy np.:
- chcą wiedzieć co jest na zdjęciu choć nie widzą (osoby niewidome, czyli opisy obrazków jako ALT i TITLE, które może przeczytać syntezator mowy),
- nie mogą korzystać z myszy, a jedynie z klawiatury (test powyżej),
- powiększają sobie widok stron, żeby móc lepiej widzieć treści (skalowalność czyli innaczej responsywność strony www)
- chcą zmienić ustawienia przeglądarki, aby treść była bardziej czytelna (np. zmiana kontrastu, lub inwersja tła typu: teraz białe litery na czarnym tle)
Zasady WCAG 2.1 są podzielone na 13 wytycznych. Każdy wytyczna jest z kolei podzielony na określone wymagania tzw. „kryteria sukcesu”.
Oto dwa wyraziste przykłady:
- wyróżnienia, które nie opierają się jedynie na kolorze (np. podkreślenie)
- prosty język (bez zbędnych słów i urzędniczego żargonu)
Tworzenie stron internetowych WCAG 2.1 dla niewidomych i niedowidzących
Potrzeby osób niepełnosprawnych są dla Ciebie ważne ? Jako katowicka agencja interaktywna Studio72 – na zamówienie – projektujemy strony i sklepy internetowe dla niewidomych i niedowidzących, zgodne z ustawą o dostępności cyfrowej (WCAG 2.1) w szczególności dla podmiotów z okolicy: Katowice, Sosnowiec, Będzin, Czeladź i Dąbrowa Górnicza. Tworzymy strony www zgodne z wcag 2.1.
Komplet wytycznych WCAG 2.1 w tłumaczeniu na polski, znajdziesz tutaj:
Jak sprawdzić zachowanie standardu WCAG 2.1 ? Oto lista kontrolna do sprawdzenia:
Lista kontrolna w formacie DOCX (serwis gov.pl) lub Kopia na naszym serwerze
Warto zwrócić uwagę czy Twoja strona jest zgodna z wcag 2.1 i czy spełniasz wymogi deklaracji dostępności. Jeśli tak, umieść to w deklaracji dostępności, polityce prywatności i poinformuj wyraźnie w nagłówku.
Deklaracja dostępności
Obowiązująca w Polsce ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych mówi o obowiązku stosowania się do standardów WCAG 2.1 oraz zamieszczenia deklaracji dostępności na stronach www, biuletynach informacji publicznych i aplikacjach mobilnych. Dotyczy to podmiotów publicznych, takich jak:
- jednostki sektora finansów publicznych,
- państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
- osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, które wymienione w dwóch wcześniejszych punktach finansują podmioty:
- ze środków publicznych w ponad 50%,
- lub posiadają ponad połowę udziałów albo akcji,
- lub nadzorują organ zarządzający,
- lub mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego,
- związki tych podmiotów,
- organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z barierami cyfrowymi i seniorów.
Termin przystosowania dla stron upłynął z dniem 23 września 2020 roku, a dla aplikacji mobilnych z dniem 23 września 2021.
Za brak zamieszczenia deklaracji lub opublikowanie niepełnych informacji można zapłacić karę – do 5000 złotych. Ważne, aby deklaracja została przygotowana starannie, na podstawie dokładnego audytu dostępności. Deklaracja musi być napisana w języku maszynowym (XML).
Zakresy wytycznych standardu dostępności cyfrowej WCAG 2.1
Zakres wytycznych zawartych w WCAG jest bardzo szeroki i spełnienie wszystkich z nich jest trudne. Dlatego międzynarodowe Konsorcjum WWW (W3C) zdefiniowało trzy poziomy ich realizacji, znane jako standardy dostępności. Każda wytyczna jest przypisana do odpowiedniego poziomu, co pozwala zrozumieć, jak niespełnienie danego kryterium wpływa na dostępność witryny.
- WCAG A — Poziom minimalny: Oznacza minimalną dostępność cyfrową, zawiera podstawowe kryteria, które zapobiegają wykluczeniu cyfrowemu jakiejkolwiek grupy odbiorców. Zapewnia minimalny dostęp do treści strony, a niespełnienie tych kryteriów uniemożliwia odbiór treści.
- WCAG AA — Poziom zalecany: Kryteria średniego poziomu, które zapewniają, że dostęp do treści nie jest utrudniony. Niespełnienie tych kryteriów powoduje, że niektóre osoby mogą mieć trudności z dostępem do zawartości strony i nie będą mogły w pełni z niej korzystać.
- WCAG AAA — Poziom komfortowy: Najwyższy poziom dostępności. Strona internetowa spełniająca te kryteria jest w pełni dostępna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, bez żadnych ograniczeń w dostępie do informacji zawartych na stronie.
Masz pytania lub potrzebujesz wyceny ?
Z przyjemnością odpowiem już teraz.
lub napisz t.kita@studio72.netTomasz Kita, Właściciel Studio72 [Agencja SEO/SEM, 20 lat praktyki w projektowaniu, reklamie CPC i pozycjonowaniu stron internetowych]
40-123 Katowice, ul. Czerwińskiego 6
Opinie o nas