Miałem dziś rozmowę telefoniczną z Klientem.
Rozmowa ta sprawiła, że postanowiłem ponownie – po 10 latach – opisać różnicę między:

1/ reklamą Google Ads (wcześniej nazywaną Adwords)
a
2/ pozycjonowaniem „naturalnym”

PS. Postanowiłem również skomentować tezę niektórych przedsiębiorców pt. „robiłem kampanię reklamową Google Ads samodzielnie, nic to nie dało” oraz wyjaśnić kwestię Map tj. Twój adres w Google Maps (+ oceny, czyli złote gwiazdki).

Kiedy wpisujemy do wyszukiwarki jakieś zapytanie, na przykład frazę 'strony www katowice’ czy 'okna katowice’ to uzyskujemy listę Z WYNIKAMI, czyli linkami. Liczy się tylko 1-sza strona wyników (przy okazji, dowcip na samym dole artykułu*)

Te wyniki dzielimy na 2 typy: linki płatne i „naturalne”.

1/ Linki płatne (inne nazwy to: Google Ads, linki sponsorowane, PPC, dawne Adwords), gdzie reklamodawca płaci za każde kliknięcie w jego reklamę. Widać przy nich mały napis 'Reklama’.

reklama okna katowice w google adwords

2/ Linki „naturalne” (inne nazwy: SEO, pozycjonowanie stron Katowice) czyli teoretycznie bezpłatne. Wg wyszukiwarki zapewniają najlepsze dopasowanie do zapytania (a ściślej wg algorytmów, które się zmieniają)

wyniki naturalne dla okna katowice w google

Za linki płatne Google dostaje pieniądze.

Za linki „naturalne” Google nic nie dostaje. Całość pieniędzy reklamodawcy trafia do specjalisty SEO, lub agencji SEO.  Skuteczny specjalista marketingowy potrafi zorganizować dobry ruch o prawidłowych intencjach, posiłkując się między innymi takimi narzędziami jak Google Analytics, Google Search Console. Dotyczy to zwykłych usługowych witryn jak również skomplikowanej branży e-commerce, twardo liczącej koszt kliknięcia.

BTW: Czym są wyniki z Map Google ? To też linki „naturalne”. Ale z gwiazdkami i ocenami.

Jakie są różnice (kolejne) między tymi 2 typami REKLAMY ??

a) Szybkość

Jeśli dziś zdecydujemy się być np. na 5 wybranych frazach na pierwszej stronie google, to przy reklamie  Google Ads, jest to możliwe nawet dziś.

To samo, czyli „dojście” na pierwszą stronę google, w pozycjonowaniu naturalnym może zająć np. 2-3 miesiące.

b) Ilość

Pozycjonowanie naturalne, żeby nie wyglądało podejrzanie (a strona dostała bana), musi być limitowane. To znaczy możemy opracować 5 silnych fraz, a nie 100. W Google Ads tego limitu nie ma. Od jutra mogę wyświetlać linki sponsorowane Twojej firmy np. na 200 frazach.

c) Mechanizm płatności

W Google Ads podpinamy kartę kredytową: naszą-firmową lub Klienta (Tworzymy w ten sposób wirtualny portfel). Następnie definiujemy kampanię i limity pieniężne – dzienne i/lub miesięczne (czyli definiujemy „wydaj, nie więcej niż„).
Wreszcie płacimy za KAŻDE kliknięcie (Pay Per Click = PPC), ustaloną wcześniej stawkę.

Natomiast w „pozycjonowaniu naturalnym” płacisz zryczałtowaną, miesięczną stawkę za jedną frazę (niezależnie od tego czy ktoś Cię kliknął 10 czy 1000 razy i przeszedł następnie na Twoją stronę firmową). 

Reklama Google Adwords – cena kampanii ?

Sumaryczna, miesięczna cena kampani Google Ads = Wirtualny portfel + Obsługa kampanii

  • #1 Wirtualny portfel.  Ile Klient może wydać miesięcznie na Kliknięcia ? To zależy od głębokości jego portfela i potencjału rynku. Zdarzali nam się Klienci, którzy po miesiącu podwyższali 2x budżet, ponieważ mieli z tego 2x więcej Klientów (których byli w stanie obsłużyć).
  • #2 Obsługa kampanii. Kosztuje z reguły 10% wartości budżetu miesięcznego w powiązaniu  z „nie mniej niż” np. 300 zł

Co jest ważne, budżety na kampanię Google Ads można dowolnie zmniejszać, zwiększać a nawet wyłączyć kampanię (0) np. w styczniu i we wakacje. Google Ads jest pod tym względem bardzo elastyczne.

Istnieje też kolejna, ważna różnica.

Jeśli dziś zabraknie Ci budżetu na Google Ads (np. poprzez limit dzienny lub miesięczny), to nikt nie zobaczy Twojej reklamy.

Natomiast w pozycjonowaniu mamy „poślizg„. Dobrze opracowane pozycje, bez kolejnych opłaconych działań, najpewniej pociągną jeszcze 1-3 miesiące „siłą pędu”. Zanim konkurencja wdrapie się po plecach.

I teraz kluczowe pytanie, które zadał mi ów Klient ->

Reklama strony w google, jak zacząć się reklamować ?

Zawsze od testowej kampanii Google Ads np. za tysiąc złotych. To także odpowiedź na popularne pytanie – ile kosztuje reklama w Google Ads ?

Po zestawieniu kilkudziesięciu, lub kilkuset fraz i uruchomieniu rzeczywistej reklamy (a nie gdybaniu, jakie frazy wybrać), będziemy widzieć: co jest klikane, co nie. Z czego internauci zostają na stronie dłużej, a z czego „uciekają” po kilkunastu sekundach. Kiedy wypełniają formularze itd.

Po zakończeniu takiej testowej kampanii Google Ads, możemy ją omówić i wspólnie zdecydować, co dalej.

Skuteczna kampania Adwords jest w stanie przyciągnąć potencjalnego Klienta do witryny. Reklama Google pozwala promować małe i duże firmy, zarówno działające online np. sklepy ecommerce jak i poza internetem np. usługi budowlane, remontowe. Twoje rosnące grono odwiedzających i widoczność w wyszukiwarce możesz monitorować za pomocą statystyk Google Analytics. Nasza praca reklamowa obejmuje słowa kluczowe (dobór), stawki CPC oraz inne współczynniki typu konwersja, czas na stronie i ciągłą optymalizację kosztu kampanii (kosztu reklamy, kosztu kliknięcia).

Co ważne, system reklamowy Google Ads to nie tylko wyszukiwarka TEKSTOWA, ale również np.

  • reklamy typu banerowego w Google Display Network, czyli stronach partnerskich typu Onet, Youtube.
  • remarketing, czyli docieranie z przekazem reklamowym do internautów, którzy już nas znają (listy mailingowe lub cookies)
  • grupy podobnych odbiorców

I dużo więcej rozwiązań wspierających biznes oraz skuteczny przekaz reklamowy do potencjalnego Klienta.

Jak prowadzić kampanię w wyszukiwarce Google oraz wyświetlić się w sieci reklamowej Google (baner graficzny) docelowym odbiorcom ? Jak efektywnie wykorzystać budżet reklamowy ?

Pomożemy pozyskać właściwy ruch na stronie.

Kampania Google Ads – czasem Klient mówi, że robił już to samodzielnie …

Być może robił kampanię w trybie „inteligentnym, uproszczonym”, który ma liczne wady. Google proponuje automatyzację, która jest korzystna głównie dla … google. Na przykład szerokie dopasowania fraz, czy dojście do akceptowalnej konwersji – owszem – ale dopiero po 100 zdarzeniach.

Nawet jeśli Klient robił ją w trybie eksperckim, pytanie czy użył większości opcji? Czy ma punkt odniesienia w postaci statystyk kampanii innych firm z tej lub podobnych branż. To ma duże znaczenie.

psy porównanie szczegółów

Oto 3 najważniejsze błędy w samodzielnych kampaniach Ads.

Marnują one budżet  i MOŻLIWOŚCI Klienta na pozyskanie innego, lepszego ruchu.

 1/ niski wynik jakości, bo Ads to licytacja na stawkę i WYNIK JAKOŚCI
 2/ brak zdefiniowanej konwersji, która „wskazuje” wartościowych użytkowników
 3/ zbyt szerokie dopasowania fraz i/lub brak wykluczeń. To mnóstwo niskiej jakości ruchu, zapłaconego niestety 

Kolejne pytanie: reklama w Google Maps – czym jest ?

To również SERP-y czyli wyniki wyszukiwań, jak wyniki tekstowe. Różnica tkwi w sposobie prezentacji tj. mapa + linki z ocenami, czyli gwiazdkami (gdzie użytkownik może wpisywać swje oceny dot. firmy)

Mapami można się zajmować zarówno poprzez czyste pozycjonowanie (SEO) jak i kampanie Google Ads.

Na koniec, po co to wszystko ?

W reklamie chodzi o pozyskiwanie Klientów dla Twojej firmy / Ciebie.

Żeby to zapewnić, musimy najpierw zorganizować, a ściślej „kupić” ruch na Twoją stronę (to tzw. góra lejka sprzedażowego). Ten ruch musi być wartościowy tzn. ludzie zainteresowani Twoim typem usługi lub produktu.

Ten ruch możemy pozyskiwać z różnych mediów: Facebooka, Instagrama, Googla, Sieci Partnerskich itd.

Na górę lejka sprzedażowego (czyli „skupienie” wartościowego ruchu) mamy ogromny wpływ – jako agencje i  specjaliści. Natomiast DÓŁ LEJKA to Twoja praca i zasługa: czy i co konkretnie sprzedasz, na jakich warunkach, kiedy etc.

lejek sprzedażowy na górze ruch z google

Chcesz się reklamować ? Zwiększyć sprzedaż, być widocznym wysoko, lubisz nowoczesny marketing lub narzędzia typu Youtube ? Skontaktuj się z nami.

Czy Reklama w Google jest dobra dla każdej firmy ?

Nie. Żeby sprawdzić, czy zadziała dla Ciebie, powinienieś to sprawdzić „na żywo”.

Istotne PS.

Zależało mi, aby ten tekst=przekaz był jasny! Pomijam więc kwestie: „długiego ogona”, rotacji reklam, wieku domeny (czyli stara / nowa strona), ilości konkurencji, Merchant center, remarketingu, GDN, crawler itp. Nie opisuję również złożoności tworzenia kampanii Google Ads.
Czy można wypozycjonować wszystko ? Nie – za duża konkurencja.
Jakie są stawki za frazy ? Bardzo różne, to zależy od sektora, konkurencji.
Ale jeśli Google Ads jest drogie -> to pozycjonowanie również. Np. fraza XY – jeśli jedno kliknięcie kosztuje w licytacji 10 zł, to cena pozycjonowania „naturalnego”, może wynosić kilkaset złotych, lub nawet czterocyfrowe kwoty (za tę pojedyńczą frazę / miesięcznie). Na szczęście fraz jest masę, wyników licytacji również, nawet kilkunasto / dziesięcio / groszowych.
Klienci czasem pytają „Pozycjonowanie jak to robić ?” Chodzi o regularne działania on-site np. tworzenie treści i off-site np. linkowanie z zewnątrz.

*Dowcip kryminalny:

Jak ukryć zwłoki ??

Najlepiej ukryć je na dalszych stronach wyników wyszukiwania google.

Jeśli interesuje Cię, dlaczego Twoja strona wyświetla się (lub nie) w wynikach bezpłatnych (SERPy), czytaj tu

 

Właśnie czytasz BLOGA agencji interaktywnej Studio72 z Katowic. Nasza strona firmowa znajduje się pod adresem https://studio72.net

śr. ocen w Google 5.0 – ☆☆☆☆☆ – Zobacz opinie (kliknij tutaj)opinie w mapach google

tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Studio72 / Katowice
e-mail: tomek@studio72.net
tel. 501 469 329

Wspieraj moją twórczość – https://buycoffee.to/tomasz-kita-studio72