Jak usunąć fałszywe, negatywne opinie z Map Google (tzw. gwiazdki) ?

fałszywe opinie w google

Nie da się.

W większości przypadków.

Dlaczego ??

Ponieważ:

1/ Google zakłada, że można mieć zarówno dobrą jak i złą opinię na temat firmy (niestety bywa, że złośliwie czyni to konkurencja)

ORAZ

2/ Google nie ma kompetencji, aby rozstrzygnąć czy opinia jest prawdziwa, czy fałszywa. Google nie jest sądem, nie prowadzi postępowań wyjaśniających ani procesów.

Kiedy zatem zła opinia znika ?

Dzieje się tak w 2 przypadkach:

PRZYPADEK 1/
jeśli opinia narusza Politykę treści publikowanych przez użytkowników Map Google (np. przekleństwa, groźby, terroryzm) ORAZ zostanie zgłoszona do Google np. formularzem na stronie https://support.google.com/business/gethelp -> Wpisz opinia > Usuwanie opini > Następny krok lub innym formularzem https://support.google.com/legal/contact/lr_legalother?product=geo&uraw=

ALBO

PRZYPADEK 2/
kiedy złą opinię wystawi osoba lub firma, która następnie zgłosi się jako „usuwacz opinii za pieniądze” i usunie swoją własną opinię

Na koniec rozważanie: dlaczego Google nie utrudni (uwiarygodni) opiniowania np. poprzez konieczność podania numeru telefonu (i przepisania kodu SMS, jak czynił to przy rejestracji kont gmail). Otóż, najprawdopodobniej Google jest nastawione na RUCH i działanie (tzw. „wspólną zabawę”), a łatwe opinie go potęgują.

Czy da się wyłączyć oceny (gwiazdki) tak jak na Facebooku ?

Nie.

Czy można usunąć całą wizytówkę ?

Tak, ale należy to zrobić w przemyślany sposób.
Najlepiej skontaktuj się z Google i poinformuj, że zamykasz swoją firmę i czy pomogą Ci w procesie usunięcia wizytówki ?
Poproszą Cię o wykonanie następujących kroków -> oznacz jako zamknięta na stałe -> usuń wizytówkę -> napisz do nich, że wykonałeś cały proces.

Jeśli zrobisz to innaczej, prawdopodobnie stracisz możliwość edycji wizytówki, a dane Twojej firmy nadal pozostaną w google.

Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nakierowany na minimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Pytania lub uwagi ? Napisz na do mnie lub dzwoń - 501469329