Krótka odpowiedź na tytułowe pytanie „Czym się różni telefon za 1 tysiąc złotych od tego za 4 tysiące” brzmi: aparatem fotograficznym.

Jest to skrót myślowy, ale esencjonalny i odczuwalny. Ten artykuł, żeby dawał rzeczywistą poradę, pewne rzeczy uogólnia i upraszcza.

Z poniższego artykułu dowiesz się również:

Ale po kolei.

Z czym świat się budzi i zasypia ?

To komórka.

Wiele osób nie posiada nawet komputera. Byłem dziś w galerii handlowej. Znajdował się tam 1 sklep z komputerami oraz 4 sklepy z komórkami + salony typu Play, Orange. A osobno, dwa sklepy z futerałami do telefonów.

młodzi chłopcy pochyleni nad telefonem komórkowym

Dygresja: Obecnie tworzymy strony internetowe, których późniejsza odwiedzalność mobile sięga 80-90% (nie dotyczy B2B). Większość ruchu w internecie jest „komórkowa”. Do połowy „mojego” liceum komórki w Polsce szeroko dostępne – nie istniały. Pierwszy telefon mojego brata w latach 90 ważył prawie kilogram i wyglądał tak, a moja Nokia tak (poniżej). Oba nie miały internetu, nic poza dzwonieniem i sms-ami.


 

Z czego składa się telefon ? (komórka, smartfon)

  • Dla „komputerowca”: z hardware (to SPRZĘT np. procesor, RAM) oraz software (to OPROGRAMOWANIE, system operacyjny: Android lub iOS + nakładki)
  • Dla kobiet: z aparatu fotograficznego i reszty (Instagram powstał początkowo jako aplikacja na Iphona)

Dla komputerowca, większość komórek na rynku jest złożona z „dwóch firm” np. Chiński Huawei  + Amerykański Android (od Googla).

To rodzi pewne konsekwencje, np. po dwóch latach komórka MOŻE zacząć „mulić” a obie firmy zrzucą winę, np. najnowsza łatka Waszego oprogramowania nie współpracuje z naszym doskonałym podzespołem XYZ. Nie pomoże RAM, ponieważ „komputer” działa tak szybko jak jego najwolniejszy element – NIEZBĘDNY w danym procesie.

Od tej dwufirmowości są 2 wyjątki:

  • Iphone (Apple jest właścicielem hardware i software)
  • Google Pixel (nie ma oficjalnej dystrybucji w Polsce)

Przejdźmy do kobiet, oto renomowany ranking smartfono-aparatów fotograficznych https://www.dxomark.com/smartphones/ 

Generalnie, wszystko powyżej 110 punktów robi świetne zdjęcia. To czy ma 121 czy 144 punkty dla 99% ludzi będzie mało lub nieodczuwalne. Jest tam sporo telefonów w przedziale 2 do 3 tysiące złotych (np. Oppo Find X6, Oppo Reno 8, Xiaomi 13T, Google Pixel 6 i 7, Samsung Galaxy S21 FE). Tyle wystarczy na bardzo dobre zdjęcia.

Można powiedzieć, że 2000 zł to dolna granica bardzo dobrego tele-foto-fonu (EDIT: 9 maja 2024 – pojawił się Google Pixel 7a za 1880 zł)

apple kabelek

Jakie są minusy droższych telefonów tzw. flagowców ?   Bardzo zużywają baterię. Tanie potrafią pracować na jednym ładowaniu nawet kilka dni, niektóre ze średniej półki do 2 dni. W przypadku najbardziej zaawansowanych modeli trzeba sięgać po ładowarkę każdej doby. W popularnym dowcipie: po czym poznać Iphonowca ? Wszędzie chodzi z kabelkiem.

cegła

Czym są smartfony w wersji PRO w tym rankingu ? To cegły, nastawione na jakość fotografii. Wielkościowo, w tzw. ręce, dla wielu osób nie-do-utrzymania. Wg rankingu (stan październik 2023) najlepszy aparat fotograficzny świata to Huawei P60 Pro.

Czym się różni telefon/smartfon za 1000 zł od tego za 4000 zł. No właśnie tym aparatem fotograficznym. Jasne, że stać za tym będzie również wyświetlacz, mocniejszy procesor, RAM, czy podzespoły (co powoduje większe zużycie baterii)

ALE

dla 99% ludzi, którzy rozmawiają przez telefon, przeglądają internet, nawigują na mapach Google, słuchają Spotify będzie to mało lub nieodczuwalne.

Co musi mieć TANI telefon ? Na co zwrócić uwagę przy zakupie taniego telefonu ?

Ważne, żeby w tanim smartfonie zachować NIEZBĘDNE minima. Najważniejsze to:

  • RAM, minimum 6 GB, najlepiej 8 GB (dotyczy Androida, ponieważ iOS zużywa mniej ramu)
  • oraz pamięć flash min. 128 GB, bo 1/3 natychmiast zje Android, nakładki np. od Xiaomi oraz  „żelazne” aplikacje typu Lidl, Biedronka, Rossman, WhatsApp itp. Zewnętrzne karty Micro SD w nowych modelach przeważnie nie są obsługiwane, a w starych ich szybkość zapisu jest wolniejsza.

Pomogą rankingi, bo wychodzą niuanse typu procesor np. https://www.gsmmaniak.pl/1371627/jaki-telefon-do-1000-zl-kupic-najlepsze-smartfony-2023/

Jaki jest najlepszy mały telefon do robienia zdjęć (mały telefon z dobrym aparatem) ?


Odpowiedź jest prosta. To Iphone 13 mini.  To jedyny (naprawdę) mały smartfon, który ma powyżej 120 punktów w rankingu zdjęć Dxomark. (powyżej 110 punktów jest jeszcze jego poprzednik czyli Iphone 12 mini)

4 aparaty porównanie, najmniejszy to iphone 13 mini

Iphone 13 mini posiada ekran 5,4-cala. Powyżej zwymiarowane świetne telefony do zdjęć.

Model (punkty – ranking Dxomark) Wysokość Szerokość Grubość
iPhone 13 Mini  (125 punktów)  131,5 mm 64,2 mm 7,65 mm
iPhone 14  (133 punkty) 146,7 mm 71,5 mm 7,65 mm
Google Pixel 8  (148 punktów) 151,7 mm 71,4 mm 7,9 mm
Huawei P60 Pro (156 punktów, nr 1 na świecie) 165,1 mm 75,9 mm 8,5 mm

 

Iphone 13 mini to ostatni mały telefon Apple. Nie sprzedawał się, więc nie wyprodukowano Iphona 14 mini (ani 15 mini). Powód ? Na grupach dyskusyjnych (amerykańskich) mówią, że żyjemy w erze streamingu i filmów na komórce, więc Amerykanie chcieli większy ekran. Część osób sugeruje „dużo płacę, chcę dużego” (albo Amerykanie mają większe ręce niż my). Baterię miał tę samą, co klasyczna 13.

Porównawczo – Huawei P60 Pro. Czyli najlepszy na świecie telefon do zdjęć (156 punktów w rankingu Dxomark). Jest to okupione fizyczną wielkością. Jak każda wersja PRO jest … cegłą.  UNIKAM podawania miejsc w rankingu ? Aparatów jest tak wiele, że różnica dziesięciu miejsc wyrażona procentami może wynosić np. 4%.

Jaki telefon ma lepszy aparat niż iPhone, a jest tańszy?


Jeśli za punkt odniesienia, przyjmiemy zwykłe wersje (nie PRO „cegły”) czyli odnosimy się do Iphone’a 15, 14 lub 13, to odpowiedzi jest kilka. Ale wskażę dwie:

  • Google Pixel 7 kosztuje obecnie ca 2500 zł (140 punktów w rankingu zdjęciowym) a Iphone 14 ca 3800 zł (133 punkty) UWAGA: jest troszkę większy niż następca tj. Pixel 8.
  • Google Pixel 8 kosztuje … 3800 zł, a ma 148 punktów ! Wyprzedza więc również Iphone 15 (145 pkt za 4400 zł). Co ważne, Google daje 7 lat aktualizacji jego oprogramowania. Generalnie, są tylko dwa telefony NIE PRO, w top10 rankingu DXO, wspomniany Pixel 8 oraz Oppo Find X6, niedostępny w Europie. (Na marginesie – właścicielem OPPO, Vivo, OnePlus i realme jest chiński gigant BBK. Z kolei Redmi to submarka Xiaomi)

Wszystkie te aparaty robią znakomite zdjęcia. Np. już Pixel 7 ma funkcję wyostrzania zdjęć PO zrobieniu foto.

wyostrzanie zdjęć Google Pixel 7

Trochę opini z Allegro o Google Pixel 7

  1. Świetny telefon. W moim wypadku 1,5 dnia bateria. Genialny aparat. Działa w sieci Play na 4G LTE i z VolTe, czytnik linii papilarnych nie najszybszy/dobry, ale wspierany przyzwoitym odblokowaniem twarzy, do tego bardzo jasny i 90hz ekran. Przy nagrywaniu 4k/60 lekko ciepły, ale bez dramatu, przy graniu nic ciepłej. Ładowanie jedynie 30 watt po kablu, ale o tym wiedziałem. System genialnie dopracowany i zoptymalizowany w tym telefonie. Napisy na żywo po usłyszeniu mowy działają genialnie. Opcje edycji zdjęć od Google świetne. Przesiadłem się z dobrego Oppo po 2,5 roku, wcześniej 5 lat Apple – Pixel wygrywa z moimi preferencjami ze wszystkimi – polecam.
  2. Wrażenia po miesiącu używania: działa przyjemnie, jest całkiem szybki. Ładne zdjęcia, dużo mniej lub bardziej użytecznych smaczków od Google, których nie widziałem w innych telefonach (typu opcja aby asystent Google odczytywał newsy i podawał pogodę rano przy okazji budzika). 

Co z systemem operacyjnym na komórce ? Android czy iOS ?

Dla mnie, użytkownika Androida od 2008 roku (wtedy powstał), jest on po prostu lepszy, wygodniejszy niż iOS. Spowalniać (czy ew. podpsuć) mogą go z czasem różne nakładki programistyczne, od firm typu Samsung, Xiaomi, Huawei. Dlatego czysty Android z Google Pixel ma sens.

Dla wieloletnich userów Apple – ich system jest lepszy. Na takiej samej zasadzie Anglik, który całe życie jeździ lewą stroną, będzie niechętny do ruchu prawostronnego.

Generalnie, Apple musi bardzo dbać o swój aparat fotograficzny, bo dzisiaj to główne (prawdopodobnie jedyne) uzasadnienie dla istnienia drogich Iphonów. Nawiasem mówiąc Instagram powstał w 2010 roku jako aplikacja na Iphona, do dzielenia się zdjęciami. Dopiero potem rozszerzył zakres.

Dla mnie przesiadka z Androida na iOS jest męcząca.

Więcej o koncepcji „płacisz i masz telefon na lata – czyli MIT” tutaj w fajnym artykule Benchmarkowym.

PS.  Stan software’u na październik 2023: aktualny Android to 13 wersja – Tiramisu. Natomiast aktualny iOS to 17 wersja (rozpoczynał w 2007 jako iPhone OS). Najlepszy smartfon – aparat fotograficzny na świecie to Huawei P60 Pro.