Inflacja w reklamie internetowej – czy kliknięcie zdrożało ?

TAK.

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu firmach, albo przesunięcie działalności do Internetu, albo wzmożenie działań w internecie.

To w połączeniu z ogromnym „dodrukiem” pieniądza zwiększyło ceny kliknięć.  Czytaj także – Pieniądz zalewa polską gospodarkę. Kolejne 26 miliardów trafiło do obrotu (Business Insider)

W systemie reklamowym Google – Ads (dawne Adwords) koszt kilku czy nawet kilkunastu złotych za pojedyńcze kliknięcie (CPC) nikogo nie dziwi.

Drugi przykład to Amazon.com

Jak pokazała ankieta przeprowadzona wśród ponad 300 sprzedawców Amazona przez Canopy Management, koszt kliknięcia reklamy w wyszukiwarce wyniósł w sierpniu 1,27 dol. w porównaniu z 86 centami rok temu. Oferty firm, które nie płacą za reklamę, spadają nisko w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie wzrosły ogólne opłaty transakcyjne i koszty usług, jakie sprzedawcy muszą płacić Amazonowi.

Konsument szukający np. pasty do zębów na Amazonie dotrze do bezpłatnych wyników wyszukiwania dopiero po przeklikaniu dwóch pełnych stron w aplikacji mobilnej. Tymczasem do niedawna Amazon umieszczał tylko dwa lub trzy sponsorowane produkty na szczycie tych wyników. Reszta to były tzw. wyniki organiczne.

marketingprzykawie.pl / cnbc.com

 

5 1 vote
Article Rating
Autor:
Tomasz Kita [bio]
Absolwent Wydziału Prawa Uniw. Śląskiego
20 lat praktyki w reklamie internetowej.
Nakierowany na minimalizm i skuteczność.
Właściciel Studio72

Studio72 / Katowice
Pytania lub uwagi ? Napisz na do mnie lub dzwoń - 501469329
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments