TAK.

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu firmach, albo przesunięcie działalności do Internetu, albo wzmożenie działań w internecie.

To w połączeniu z ogromnym „dodrukiem” pieniądza zwiększyło ceny kliknięć.  Czytaj także – Pieniądz zalewa polską gospodarkę. Kolejne 26 miliardów trafiło do obrotu (Business Insider)

W systemie reklamowym Google – Ads (dawne Adwords) koszt kilku czy nawet kilkunastu złotych za pojedyńcze kliknięcie (CPC) nikogo nie dziwi.

Drugi przykład to Amazon.com

Jak pokazała ankieta przeprowadzona wśród ponad 300 sprzedawców Amazona przez Canopy Management, koszt kliknięcia reklamy w wyszukiwarce wyniósł w sierpniu 1,27 dol. w porównaniu z 86 centami rok temu. Oferty firm, które nie płacą za reklamę, spadają nisko w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie wzrosły ogólne opłaty transakcyjne i koszty usług, jakie sprzedawcy muszą płacić Amazonowi.

Konsument szukający np. pasty do zębów na Amazonie dotrze do bezpłatnych wyników wyszukiwania dopiero po przeklikaniu dwóch pełnych stron w aplikacji mobilnej. Tymczasem do niedawna Amazon umieszczał tylko dwa lub trzy sponsorowane produkty na szczycie tych wyników. Reszta to były tzw. wyniki organiczne.

marketingprzykawie.pl / cnbc.com