Na początek, czym różni się własna strona internetowa (z unikalnym adresem www) od np. fanpage na Facebooku ?

Otóż jest to Twój własnościowy budynek w sieci. Możesz w nim robić co chcesz np. przestawiać ściany, dodawać kod Analitycs i Ads. W odróżnienia od Facebooka (najem), który podlega ich ograniczeniom i regulaminowi.

Z punktu widzenia małych i średnich firm (MSP), wyróżniamy 3 typy stron www:

 • Onepage to strona przewijana w dół, dedykowana do małej ilości tekstów i zdjęć. Czasem jest wzbogacona o osobną zakładkę – Blog.
 • Strona klasyczna, z zakładkami typu 'o nas’ czy 'galeria’ (do 10 podstron)
 • Rozbudowany serwis internetowy, z wieloma podziałami, dużą ilością treści, czasem wielojęzycznością

Wolisz oglądać ?

Każdy z tych typów stron posiada jakby 3 warstwy OBOWIĄZKOWE:

 • wizualna, czyli to co każdy widzi (grafika). Nad grafiką można pracować 2 godziny albo 2 tygodnie. Podobnie jak w malarstwie swoją cenę ma też poziom reprezentowany, przez Grafika.
 • kod html, który „pokazuje” tę wizualność przeglądarkom
 • CMS, czyli system do samodzielnego zarządzania treścią. Najpopularniejsze to WordPress (nr 1 na świecie) oraz Joomla.
  Dlaczego WordPress ? Bo jest najłatwiejszy w edycji dla tzw. normalnego człowieka (foto poniżej) i posiada ogromną liczbę dodatków (zwanych pluginami)

 

skrinszot cms wordpress do prostej edycji

Powyższe jest konieczne, poniższe już nie (opcjonalne):

 • Dodatki np. formularz e-mail, mapka dojazdu, animacja, komentarze-oceny z Google Maps, czy zabezpieczenia, które chętnie stosujemy przeciwko wirusom, robotom i nielegalnym programom.
 • SEO, czyli praca z treścią, wewnętrznym linkowaniem celem skuteczniejszego pokazania się w SERP-ach tj. wynikach wyszukiwania Google.
 • Nakładka na CMS. Chodzi o programy do zaawansowanej edycji treści np. Elementor, WP Bakery, Visual Composer.
  To znaczy dzięki nim możemy łatwo tworzyć układy wielokolumnowe, przesuwać całe bloki niczym puzzle. Ciemna strona to ogromna ilość nadmiarowego kodu, która obciąża słabsze komputery i komórki (spowalnia je – o szybkości stron czytaj tutaj). Stosujemy go na życzenie Klienta, głównie w projektach B2B.

Mamy zatem sześć warstw, które składają się na końcową cenę strony internetowej.

Kalkulator do ręki i policzmy:

Przykład A

Strona klasyczna (6 podstron) robiona z grafikiem na WordPressie = 2500 zł netto. Strona zawiera zabezpieczenia, formularz e-mail i mapkę dojazdu Google. Teksty i zdjęcia dostarcza Klient, lub kupujemy kilka foto z banku zdjęć.

Przykład B

J/W ale została zoptymalizowana pod Google = 3500 zł netto.

Przykład C

Rozbudowany serwis internetowy (90 podstron, zgrupowanych w 8 sekcjach) dwa języki – PL i EN, zaprojektowany z grafikiem = od 10.000 zł netto wzwyż

Co ponadto jest potrzebne do założenia własnej strony ?

Domena (adres np. studio72.net) – koszt roczny 50-100 zł netto

Serwer – koszt roczny 100-300 zł netto

W naszych realizacjach pierwszy rok domeny i serwera jest gratisowy. Prawdopodobnie różne regiony kraju, różnią się cenami. Nasze opracowałem w Katowicach, przykłady stron internetowych tutaj.