Mówiąc najkrócej, marketing wirusowy polega na tworzeniu contentu* na tyle atrakcyjnego, że sam się roznosi (bez płatnej reklamy typu PPC, czy pozycjonowanie stron).

Ciekawym przykładem jest „efekt Barbry Streisand”.

Chodzi o sytuację z 2003 roku, kiedy aktorka i piosenkarka Barbra Streisand pozwała o naruszenie prywatności fotografa Kennetha Adelmana.

W roku 2002 Adelman wykonał i umieścił w internecie 12 tysięcy zdjęć wybrzeża Kalifornii. Zdjęcia wykonane z helikoptera miały dokumentować erozję wybrzeża.

Zainteresował bardzo mało osób …

Sytuacja zmieniła się w 2003 r., gdy Barbra Streisand na zdjęciu nr 3850, zobaczyła swój dom w Malibu (powyżej).

Aktorka zażądała usunięcia zdjęcia z internetu oraz 50 milionów dolarów odszkodowania.

W związku z nagłośnieniem sprawy przez samą Barbarę, zdjęcie stało się popularne wśród internautów na całym świecie, kopiowane i udostępniane coraz dalej i dalej …

Marketing robimy dla własnej korzyści np. sprzedaż, rozpoznawalność marki. Barbara takiej nie miała  ale jak dowodzi powyższe,

mechanizm zakazanego owocu

jest świetnym punktem wyjścia marketingu wirusowego (jednym z kilku).

Kolejny mechanizm to „wyzwanie” np. kubeł lodu wyrzucony na głowę, podjęte przez wielu celebrytów i celebrytki. Następny to ważny wybór A/B itp.

Wracając do Barbry, Facebook został uruchomiony 4 lutego 2004 roku, jako theFacebook. Pierwszy milion użytkowników zdobył w grudniu tego samego roku.

A więc afera Streisand zaczęła i skończyła się PRZED Facebookiem.

Prawdopodobnie w obecnych czasach – dzięki sile ognia FB – znałby ją każdy.

*czyt. kątent – staram się nie upychać angielszczyzny. Chciałem wyrazić naraz: tekst, zdjęcie lub video, a polska treść kojarzy mi się z tekstem.
Czytaj także Ile pisać postów na Facebooku ??

marketing wirusowy czyli efekt barbry streisand photo 3850

Dom Streisand w Malibu – źródło zdjęcia: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Streisand_Estate.jpg

więcej zdjęć wybrzeża Kalifornii tutaj:  https://www.californiacoastline.org/cgi-bin/image.cgi?image=3850&mode=sequential&flags=0