Dlaczego nie widać mojej opinii w Google ? (2022)

Napisaliśmy kiedyś spory artykuł o opiniach w google, głównie negatywnych.

Google wprawdzie nie jest sądem i nie chce rozstrzygać sporów między użytkownikami (czytaj tutaj – jak usunąć opinie z Google) np. właścicielem restauracji a jego Klientem,

ALE OD PEWNEGO CZASU chce “jakoś czytać” każdą opinię i lepiej egzekwować swój surowy regulamin. Kiedyś wszystkie opinie przechodziły szybko i gładko, bez moderacji.

I czyta to maszyna (uczenie maszynowe) + człowiek operator. Razem tworzą Zespół Weryfikacyjny (źródło: oficjalny blog Google,  https://blog.google/products/maps/how-google-maps-reviews-work/)

fragment

Szkolenie maszyny w zakresie różnicy między akceptowalną a naruszającą zasady treścią to delikatna równowaga. Na przykład czasami słowo „gej” jest używane jako obraźliwe określenie i nie jest to coś, co tolerujemy w recenzjach Google. Ale jeśli nauczymy nasze modele uczenia maszynowego, że są one używane tylko w mowie nienawiści, możemy błędnie usuwać recenzje promujące właściciela firmy homoseksualnej lub bezpieczną przestrzeń LGBTQ+. Nasi operatorzy regularnie przeprowadzają testy jakości i przechodzą dodatkowe szkolenia, aby usunąć uprzedzenia z modeli uczenia maszynowego.

Jeśli opinia narusza regulamin google (Polityka treści publikowanych przez użytkowników Map Google – dostępny tutaj), jest od razu kasowana. Jednak jest mnóstwo niuansów, gdzie maszyna po prostu nie wie, czy skasować czy nie. Na potrzeby tego artykułu, nazwałem to czyśćcem (Jest to hipoteza wynikająca z praktyki mojej, współpracowników i niektórych Klientów). Wówczas czeka na decyzję człowieka*

Generalnie zapobieganie obraźliwym lub fałszywym opiniom jest słuszne, ale niestety jest to lekarstwo ze skutkiem ubocznym.

Skutek jest następujący. W niektórych przypadkach bardzo się wydłużył czas od napisania opinii do jej opublikowania np. jeden tydzień do kilku miesięcy*

*Pracownicy Google z zespołu weryfikacyjnego czasem pracują w biurze, czasem zdalnie, czasem jest koronawirus, czasem nie, ponadto niedobory kadrowe. Google potrafi również czasowo zmieniać zasady dotyczące części świata np. wojna na Ukrainie itp.

Znikające opinie w Google

Podsumowując, problem braku publikacji opinii w Google jest coraz częstszy. Opinii nie ma bo:

  • jest w trakcie procesu weryfikacji (1-x tygodni/miesięcy) -> czyli google na razie nie wie, co z tym zrobić
  • łamała regulamin google np. podszywanie się, tematy polityczne, konflikt interesów (i została od razu LUB po jakimś czasie skasowana). Na marginesie jako łamanie regulaminu może być również uznane wystawianie opinii z różnych kont, ale z tego samego adresu IP / urządzenia.

Co jeszcze piszą na oficjalnym blogu ?

Oprócz sprawdzania oznaczonych treści, nasz zespół aktywnie pracuje nad identyfikacją potencjalnych zagrożeń nadużyciami, co zmniejsza prawdopodobieństwo udanych ataków nadużyć. Na przykład w przypadku zbliżającego się wydarzenia, które cieszy się dużą popularnością — na przykład wyborów — wprowadzamy podwyższoną ochronę miejsc związanych z wydarzeniem i innych pobliskich firm, których ludzie mogą szukać w Mapach. Kontynuujemy monitorowanie tych miejsc i firm, dopóki ryzyko nadużyć nie zniknie, aby wspierać naszą misję publikowania wyłącznie autentycznych i wiarygodnych recenzji.

Ponieważ ponad miliard osób co miesiąc korzysta z Map Google, aby nawigować i odkrywać, chcemy mieć pewność, że informacje, które widzą — zwłaszcza recenzje — są wiarygodne dla wszystkich.

Czy człowiek, lub robot się czasem myli ?

Tak.

*Edycja 21 kwietnia: czyli możliwe są wszystkie 4 sytuacje: zwykła opinia przechodzi / nie przechodzi / fałszywa opinia przechodzi / nie przechodzi. Ponadto, prawdopodobnie wojna na Ukrainie oraz masowa akcja polskich wpisów w rosyjskich mapach google, Polakom się “googlowo” nie przysłużyła. My chcieliśmy dobrze, google zareagował alergicznie (to również hipoteza).

Jak % ?

Google nie prowadzi takich statystyk.

 

PS. Chcesz być wysoko w Google ? Skorzystaj z naszej usługi – pozycjonowanie stron Katowice

3.4 8 głosów
Article Rating
Właśnie czytasz BLOGA agencji interaktywnej Studio72 z Katowic. Nasza strona firmowa znajduje się pod adresem https://studio72.net

tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Studio72 / Katowice
Masz pytania, uwagi ? Napisz do mnie (mini-formularz tutaj).
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Na jakiej podstawie twierdzisz, że opinia która się nie pojawia jest ręcznie akceptowana? Skąd masz takie informacje? Jeśli opierasz to tylko na podstawie ich bloga a nie masz potwierdzenia nie pisz takich rzeczy bo potem trzeba prostować wiedzę klientów. Czekają potem miesiacami na akceptacje opinii i się nie doczekają bo algorytm to zablokował a człowiek nie będzie weryfikował – myslisz, że kilkaset milionów opinii bedzie weryfikować garstka ludzi? Opinia nie musi łamać regulaminu aby nie pojawiła się – wystarczy, że algorytm uzna, że nie warto jej wyświetlić – wtedy średnia ocena jest przeliczana dla każdej opinii ale nie wszystkie są… Czytaj więcej »