Napisaliśmy kiedyś spory artykuł o opiniach w google, głównie negatywnych.

Google wprawdzie nie jest sądem i nie chce rozstrzygać sporów między użytkownikami (czytaj tutaj – jak usunąć opinie z Google) np. właścicielem restauracji a jego Klientem,

ALE OD PEWNEGO CZASU chce „jakoś czytać” każdą opinię i lepiej egzekwować swój surowy regulamin. Kiedyś wszystkie opinie przechodziły szybko i gładko, bez moderacji.

I czyta to maszyna (uczenie maszynowe) + człowiek operator. Razem tworzą Zespół Weryfikacyjny (źródło: oficjalny blog Google,  https://blog.google/products/maps/how-google-maps-reviews-work/)

fragment

Szkolenie maszyny w zakresie różnicy między akceptowalną a naruszającą zasady treścią to delikatna równowaga. Na przykład czasami słowo „gej” jest używane jako obraźliwe określenie i nie jest to coś, co tolerujemy w recenzjach Google. Ale jeśli nauczymy nasze modele uczenia maszynowego, że są one używane tylko w mowie nienawiści, możemy błędnie usuwać recenzje promujące właściciela firmy homoseksualnej lub bezpieczną przestrzeń LGBTQ+. Nasi operatorzy regularnie przeprowadzają testy jakości i przechodzą dodatkowe szkolenia, aby usunąć uprzedzenia z modeli uczenia maszynowego.

Jeśli opinia narusza regulamin google (Polityka treści publikowanych przez użytkowników Map Google – dostępny tutaj), jest od razu kasowana. Jednak jest mnóstwo niuansów, gdzie maszyna po prostu nie wie, czy skasować czy nie. Na potrzeby tego artykułu, nazwałem to czyśćcem (Jest to hipoteza wynikająca z praktyki mojej, współpracowników i niektórych Klientów). Wówczas czeka na decyzję człowieka*

Generalnie zapobieganie obraźliwym lub fałszywym opiniom jest słuszne, ale niestety jest to lekarstwo ze skutkiem ubocznym.

Skutek jest następujący. W niektórych przypadkach bardzo się wydłużył czas od napisania opinii do jej opublikowania np. jeden tydzień do kilku miesięcy*

*Pracownicy Google z zespołu weryfikacyjnego czasem pracują w biurze, czasem zdalnie, czasem jest koronawirus, czasem nie, ponadto niedobory kadrowe. Google potrafi również czasowo zmieniać zasady dotyczące części świata np. wojna na Ukrainie itp.

Znikające opinie w Google

Problem braku publikacji opinii w Google jest coraz częstszy. Opinii nie ma bo:

  • jest w trakcie procesu weryfikacji (1-x tygodni/miesięcy) -> czyli google na razie nie wie, co z tym zrobić
  • łamała regulamin google np. podszywanie się, tematy polityczne, konflikt interesów (i została od razu LUB po jakimś czasie skasowana). Na marginesie jako łamanie regulaminu może być również uznane wystawianie opinii z różnych kont, ale z tego samego adresu IP / urządzenia.

Co jeszcze piszą na oficjalnym blogu ?

Oprócz sprawdzania oznaczonych treści, nasz zespół aktywnie pracuje nad identyfikacją potencjalnych zagrożeń nadużyciami, co zmniejsza prawdopodobieństwo udanych ataków nadużyć. Na przykład w przypadku zbliżającego się wydarzenia, które cieszy się dużą popularnością — na przykład wyborów — wprowadzamy podwyższoną ochronę miejsc związanych z wydarzeniem i innych pobliskich firm, których ludzie mogą szukać w Mapach. Kontynuujemy monitorowanie tych miejsc i firm, dopóki ryzyko nadużyć nie zniknie, aby wspierać naszą misję publikowania wyłącznie autentycznych i wiarygodnych recenzji.

Ponieważ ponad miliard osób co miesiąc korzysta z Map Google, aby nawigować i odkrywać, chcemy mieć pewność, że informacje, które widzą — zwłaszcza recenzje — są wiarygodne dla wszystkich.

Czy człowiek, lub robot się czasem myli ?

Tak.

*Edycja 21 kwietnia: czyli możliwe są wszystkie 4 sytuacje: zwykła opinia przechodzi / nie przechodzi / fałszywa opinia przechodzi / nie przechodzi. Ponadto, prawdopodobnie wojna na Ukrainie oraz masowa akcja polskich wpisów w rosyjskich mapach google, Polakom się „googlowo” nie przysłużyła. My chcieliśmy dobrze, google zareagował alergicznie (to również hipoteza).

Jak % ?

Google nie prowadzi takich statystyk.

Czy możliwa jest czasowa blokada (np. pół roku) na dodawanie „Opinie Google” utworzona przez samo Google ?

TAK, przy czym google o tym nie informuje (na wzór czerwonego znaku „uwaga: przerwa”) Również, nigdy nie wiadomo ile ona potrwa. Przyczyny są różne, np. duża liczba fałszywych opinii – oflagowanych, niezgodności danych – wpisane przez Właściciela, duplikat firmy itp.

PS. Chcesz być wysoko w Google ? Skorzystaj z naszej usługi – pozycjonowanie stron Katowice

Właśnie czytasz BLOGA agencji interaktywnej Studio72 z Katowic. Nasza strona firmowa znajduje się pod adresem https://studio72.net

śr. ocen w Google 5.0 – ☆☆☆☆☆ – Zobacz opinie (kliknij tutaj)opinie w mapach google

tomasz kita z katowic Autor:
Tomasz Kita [bio]
Studio72 / Katowice
e-mail: tomek@studio72.net
tel. 501 469 329

Wspieraj moją twórczość – https://buycoffee.to/tomasz-kita-studio72