Powyższy obraz został namalowany przez sztuczną inteligencję Binga, w 1 minutę, na podstawie 1 zdania mojej wytycznej.

Czy Maciej Żurawski ogłosił upadłość konsumencką ? Nie, ale takie zdanie w tekście dla mnie umieściło AI. Zamówione w .

Czy AI kojarzy fakty nowsze niż 2021 ? W wersji podstawowej – NIE. W wersji płatnej PRO, obrosło pluginami

(update – maj 2023 = konieczna dygresja. Obserwujemy zamianę koni na samochody, pierwsze egzemplarze są trochę nieporadne. Pytanie na ile się wyrobią w przyszłości ?).

Czym zatem jest narzędzie AI ? (w różnych formach typu midjourney, czy bing imagine)

Otóż, jest początkiem broni większego rażenia, to jakby zamiana rewolweru na karabin maszynowy. Dalej można spudłować, ale działa wielokrotnie szybciej, powstaje więcej zamieszania, tekstów, zdjęć itp.

Oraz tworzy się przewaga nad rewolwerowcami.

Tylko na jak długo ?

Docelowo wszyscy będziemy obsługiwać AI.

Czyli rywalizacja przesunie się na wyższy, szybszy poziom, jednak rywalizujących będzie tyle samo.

Na czym polega obsługa AI obecnie ?

Uczymy się konstrukcji promptów (komend) do komunikacji z maszyną. Mogą być proste np. „napisz opis produktu o XYZ” lub złożone.


Anne Bernstein radzi:

  • Używaj tezaurusa. Nie rezygnuj z pomysłu, tylko dlatego, że twój pierwszy pomysł nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Często znalezienie odpowiedniego słowa lub sformułowania może odblokować to, co robisz.

  • Zwróć uwagę na czasowniki. Jeśli chcesz, aby SI w pełni zrozumiała twoją prośbę, upewnij się, że prompt zawiera czasownik, który jasno wyraża twoje intencje. Na przykład „skróć to” ma większą moc niż „przepisz to, żeby było krótsze”.

  • świetnie radzi sobie z rozpoznawaniem intencji, więc wykorzystaj to.

Podsumowując „tworzenie promptów jest trochę jak pisanie zaklęcia: Jeśli wypowiesz zaklęcie trochę źle, może się zdarzyć coś trochę złego i na odwrót”

Na ile się rozwinie JAKOŚĆ AI ?

Nie wiem.

Taki Seo zabijaka obecnie tworzy dużo treści (tzw. seo rąbankę), jednak jeśli wszyscy będziemy śmiecić w internecie, kto to zindexuje ? Czyli zapisze w bazie danych.

Żeby się gdziekolwiek dostać musimy albo znać adres, albo skorzystać z podsuniętej przez wyszukiwarkę listy wyników (tzw. SERPy) .

Wyszukiwarka np. google nie pokazuje internetu, tylko jego NIEPEŁNĄ kopię zapisaną w gigantycznych bazach danych (jej index = archiwum).

Ta kopia powstała dzięki crawlerom i gigantycznej energii elektrycznej.

Obecnie, w USA widmo recesji (vide: https://www.money.pl/gospodarka/niepokojacy-sygnal-w-usa-dane-z-kluczowego-sektora-wskazuja-na-recesje-6872217847479008a.html) , rachunki za prąd wyższe, budżety reklamodawców niższe (spadają z wyższego konia niż Polska na dorobku), a przecież roboty i crawlery kosztują ? Przede wszystkim energię elektryczną.

Jest energia ze słońca, 109 razy większego niż Ziemia ale urządzenia do jej pobierania, linie energetyczne, serwis, wymiany TEŻ KOSZTUJĄ.

Farmy fotowoltaiczne (raczej morza) - Riverside County, California

Farmy fotowoltaiczne (a raczej morza) – Riverside County, California

Google czy Facebook lubi pomnażać przychody oraz dywersyfikować ryzyko – lepiej 100 reklamodawców niż 1 (na każdej działce – typu meble), dlatego wartościowo jest trzymać długie listy linków sponsorowanych i dokładać kolejne np. na mapach.

Dodatkowo można nimi rotować, ponieważ na karuzelę więcej wsiądzie.

Czy zatem znajdą sposób, żeby nie udzielać jedynej właściwej odpowiedzi – via AI ??

Na pewno.

PS. (22 maja 2023) Gdzie wcisnąć AI ? Oto screenshot z oficjalnego bloga Google – prognozowane zmiany.

ai z google
Dla porównania, tak 20 lat temu wyglądały SERP-y Googla … (brak górnych reklam, brak map itp, więcej o reklamie w google tutaj)

homepage google

(pożyczone z bloga Alexa Chitu)